Samochód ciężarowy czasowo wyrejestrowany w Wydziale Komunikacji

Jeżeli posiadasz samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony, ale aktualnie z niego nie korzystasz, to możesz go czasowo wyrejestrować w wydziale komunikacji w Twoim Starostwie. Dzięki temu za OC zapłacisz jedynie 5% składki rocznej.

Niestety zasada ta nie dotyczy samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Jeśli tylko masz dowód rejestracyjny, to nawet jeśli Twój samochód jest teraz niesprawny, nie używasz go, jest zima i nie jeździsz swoim kabrioletem 😉 itp. to i tak auto to musi być ubezpieczone w ramach OC. To ważne! Brak OC na osobówkę przekraczający 14 dni, to aktualnie kara w wysokości 3360 zł. OC jest po prostu tańsze 😉

Jedynie samochód zabytkowy, który posiada żółte tablice rejestracyjne lub zwykłe tablice i jednocześnie posiada wydaną opinię rzeczoznawcy o “szczególnym znaczeniu dla udokumentowania historii motoryzacji”, nie musi mieć ubezpieczenia OC, jeśli nim nie jeździsz. Na okresowe wyprawy można kupować dla niego, np. miesięczne ubezpieczenia OC.

2018-12-11