Polisa OC. Co mogą zrobić młodzi kierowcy, aby kupić tańsze OC?

Kto ma nie więcej niż 24 lata i po raz pierwszy ubezpiecza swój samochód, za OC zapłaci znacznie więcej niż doświadczony kierowca. Długi staż w prowadzeniu pojazdów to nie od dziś jeden z głównych walorów kierowców, doceniany przez ubezpieczycieli, którzy postrzegają młodych użytkowników dróg jako grupę stwarzającą największe zagrożenie. Potwierdzają to statystyki. Według danych Komendy Głównej Policji, kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lata charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. 

Jak obniżyć koszt OC?

Na ostateczny koszt OC, poza polityką cenową stosowaną przez ubezpieczyciela, składa się wiele parametrów związanych z kierowcą i pojazdem, m.in. wiek kierowcy, liczba szkód, pojemność silnika czy miejsce korzystania z samochodu (duże miasta oznaczają większe zagrożenie wypadkiem). Przeszkodę w postaci zaporowej ceny można jednak próbować obejść, rejestrując samochód ze współwłaścicielem i korzystając z jego zniżek. Najczęściej pierwszym właścicielem auta zostaje więc rodzic, a dziecko pojawia się w dokumentach wraz z nim. To rozwiązanie zapewnia młodemu kierowcy, oprócz znacznego obniżenia ceny OC, możliwość budowy własnej historii jazdy.

– Ta metoda pozwala nawet na czterokrotne obniżenie ceny polisy OC w porównaniu do tego, ile zapłaciłby młody człowiek ubezpieczając się samemu. Przed zakupem trzeba jednak zweryfikować, które towarzystwa skłonne są uznać posiadane zniżki jednego z kierowców. Rodzic bądź inny współubezpieczający posiadający duże zniżki musi też wziąć pod uwagę, że każda szkoda wpłynie na posiadane przez niego zniżki, i to niezależnie od tego, kto prowadził auto w momencie wypadku bądź kolizji. Tym bardziej warto zmaksymalizować oszczędność na cenie zakupu OC, porównując składki oferowane przez kilkanaście towarzystw.

źródło:

https://www.motofakty.pl/artykul/polisa-oc-co-moga-zrobic-mlodzi-kierowcy-aby-kupic-tansze-oc.html

2019-11-27