Przez nowe plany rządu kierowcy z punktami karnymi zapłacą więcej za OC

Rząd myśli poważnie nad przekazaniem ubezpieczycielom dostępu do informacji dotyczących wykroczeń drogowych i mandatów. Będzie to miało wpływ na ceny OC.  

Pomysł powiązania składek OC z liczbą punktów karnych oraz danymi o mandatach wcale nie jest nowy. Warto przypomnieć, że Polska Izba Ubezpieczeń w 2017 r. sugerowała zasadność przyznania zakładom ubezpieczeniowym dostępu do informacji dotyczących punktów karnych oraz wykroczeń drogowych. Ta propozycja była związana m.in. ze sporymi podwyżkami składek za OC dla „bezpiecznych” kierowców i pracami nad projektem tzw. CEPiK 2.0. Wówczas pomysły zakładów ubezpieczeń nie otrzymały rekomendacji komisji sejmowej, ponieważ rząd był wobec nich sceptyczny.

Nieco później Polska Izba Ubezpieczeń ponownie przedstawiała podobne propozycje dotyczące zapewnienia zakładom ubezpieczeniowym dostępu do informacji o wybrykach kierowców. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że rząd zmienił zdanie co do wspomnianego rozwiązania. Właśnie dlatego kierowcy z większą liczbą punktów karnych muszą się prawdopodobnie szykować na podwyżki składki za OC. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają, co warto wiedzieć o planowanych zmianach.   

Punkty karne i OC? Najpierw konieczne będą zmiany w ustawie 

Wstępne informacje o planowanym powiązaniu składek ubezpieczeniowych OC z mandatami oraz punktami karnymi pojawiły się w pierwszej połowie kwietnia 2021 r. Później prace nad zmianami prawnymi potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego nie ma wątpliwości co do intencji i planów rządu. Na razie nie znamy jednak konkretnego terminu wprowadzenia nowych przepisów.

Źródło:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przez-nowe-plany-rzadu-kierowcy-z-punktami-karnymi-zaplaca-wiecej-za-OC-8140255.html