Tablica rejestracyjna przypisana na stałe

Wraz z końcem 2021 i początkiem 2022 roku pojawi się wiele zmian dla kierowców. Między innymi podniesione zostaną kary za przekroczenie prędkości, a także składki OC, które mają być zależne od zarobków. Jednak to nie wszystko… czekają nas również zmiany dla tablic rejestracyjnych, które będzie można przypisać na stałe do samochodu.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nowi właściciele pojazdów będą mieli możliwość zachowania tablic rejestracyjnych, które zostały przypisane do samochodu. Możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zawarciem prośby o zachowanie dotychczasowych numerów rejestracyjnych. Dotyczyć to będzie wyłącznie pojazdów, które wcześniej zostały zarejestrowane w Polsce.

Nowy właściciel auta będzie mógł zachować stare numery pojazdu, bez względu na to, z jakiego województwa ono pochodzi. Nie będą mieli takiej możliwości ci, którzy wejdą w posiadanie samochodów ze zniszczonymi lub nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi. Takie wnioski od razu zostaną odrzucone przez urzędników.

Kierowco zaoszczędzisz na tej zmianie

Wydanie tablic rejestracyjnych to koszt około 80 zł. Nowe ustalenia pozwolą nam zaoszczędzić tę kwotę, a dodatkowo również 15 zł za zakup nalepki kontrolnej, która jest wymagana.

Nowe przepisy mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku.

Będzie możliwość tymczasowego wycofania pojazdu z ruchu

Nowe przepisy dopuszczają również możliwość czasowego wycofania aut osobowych z ruchu. Jednak zapis ten będzie dotyczył wyłącznie pojazdów, które zostały uszkodzone. W przypadku tymczasowego nieużywania samochodu osobowego, z różnych powodów, nie będzie takiej możliwości.

Kiedy można złożyć wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu?

Zapis będzie dotyczył wszystkich pojazdów osobowych, które będą wymagały naprawy, ze względu na uszkodzenie w wyniku np.: kolizji, która zasadniczo wpłynęła na elementy nośne konstrukcji pojazdu. Wtedy będziemy mogli wycofać samochód z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania pojazdu z ruchu.

Obecnie dozwolone jest już wycofywanie z ruchu pojazdów ciężarowych, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Jak będzie można przywrócić samochód do ruchu?

Proces ten będzie się wiązał z koniecznością zrobienia dodatkowego badania technicznego pojazdu, który został naprawiony. Ta zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, które ponosi właściciel.

Nowe przepisy niestety nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. Wciąż w katalogu pojazdów, które będzie można wycofać z ruchu, brakuje możliwości tymczasowego wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak kampery, motocykle czy kabriolety.

Źródło:

https://yanosik.pl/blog/tablica-rejestracyjna-na-stale-przypisana-do-auta-wyjasniamy-jakie-zmiany-czekaja-zmotoryzowanych-w-2022-roku-157?utm_source=awin&awc=21514_1636541293_ae69b71ca3a80e25d8fd5c9cd251c0b1