Zniknie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych

W chwili obecnej kupując samochód (zarówno nowy, jak i używany) mamy obowiązek zarejestrować lub przerejestrować go w urzędzie w ciągu 30 dni (nawet jeśli auto już wcześniej było zarejestrowane w Polsce). W takiej sytuacji trzeba zabrać ze sobą poprzednie tablice rejestracyjne (zatrzymuje je urzędnik) i wyrobić nowe (wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie).

Procedura ta kosztuje przede wszystkim trochę czasu, ale i uszczupla budżet o (najczęściej) 180,50 zł. Po wydaniu nalepki kontrolnej z nowym numerem rejestracyjnym, trzeba też przykleić ją w miejscu starej. W tym roku przepisy zostaną jednak zmienione.

 

Oznacza to, że od 31 stycznia 2022 – bo wtedy mają wejść w życie nowe zasady – będziemy mogli pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile będą czytelne i w dobrym stanie) po zakupie używanego auta. Nawet jeśli poprzedni właściciel zarejestrował samochód w innym powiecie.

Jedynym obowiązkiem będzie wizyta w urzędzie w celu zmiany właściciela samochodu. Zniknie konieczność wymiany tablic i naklejki kontrolnej, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i niespełna 100 zł. Po zmianach załatwienie formalności będzie w większości przypadków kosztować ok. 80 zł.

źródło:

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27967431,w-tym-roku-koniec-z-obowiazkiem-zmiany-tablic-po-zakupie-zdrapiemy.html